RAPORT DE GESTIUNE AL CONSILIULUI DE ADMINISTRATIE PENTRU ANUL 2018

RAPORT DE GESTIUNE
AL CONSILIULUI DE ADMINISTRATIE
SC METEX COM SA DEJ, PENTRU
EXERCITIUL FINANCIAR 2018

Capitolul I. Prezentarea generala
1.1. Indeplinirea conditiilor legale de functionare
SC METEX COM SA DEJ este inregistrata la Oficiul Registrului Comertului sub nr.J/12/188/1991, avind cod unic de inregistrare RO 207562.
SC METEX COM SA Dej functioneaza ca o societate pe actiuni conform Legii nr.31/1990, republicata cu modificarile si completarile ulterioare conform Legii 441/2006 si OUG 82/2007, avind drept activitate de baza cod CAEN 5241 – “Comert cu amanuntul al textilelor”.
1.2. Conducerea societatii
In cursul anului 2018  SC METEX COM SA  a fost administrata de un Consiliu de Administratie format din cinci membri, in urmatoarea componenta:
– Naum Violeta         –  presedinte
– Georgiu Alexandru       – membru
– Cornea Marius Romulus      – membru
– Hidisan Miruna             – membru
– Tomita Tiberiu             – membru
Consiliul de Administratie a monitorizat performantele si activitatea curenta a firmei, in anul 2018.
1.3. Capitalul social si structura actionariatului. Actiuni.
Capitalul subscris si varsat la 31.12.2018 este de 239.108 lei, reprezentind 95.643 actiuni cu valoarea nominala de 2,5 lei/actiune.
Structura sintetica a actionariatului la 31.12.2018 este urmatoarea:

Actionari                                               Actiuni 31.12.2018           %
As. Salaratilor METEX                                     38257                40%
BILL GIULESTI SA RM.VILCEA                  33604                35,13%
Actionari PPM                                                   23782                24,87%
TOTAL                                                              95643
1.4. Prezentarea principalelor active.
Principalele mijloace fixe aflate in patrimoniul societatii la data de 31.12.2018 sint urmatoarele:

1.Active Dej:
–    Complex BIG, str. Unirii nr.2 Dej
–    Complex comercial Modern, str. P-ta 16 Februarie nr.3, Dej
–    Magazin Cadouri, str. P.Rares nr.2, Dej
–    Magazin VO1, str. Cringului nr.3, Dej
–    Magazin Gostat, str. P-ta 16 Februarie nr.5, Dej
–    Depozit Combustibil, str. Sarata de Jos, FN, Dej
–    Depozit Combustibil, str. Hasdatii nr.3, Gherla
Prezentul raport de gestiune are la baza datele cuprinse in bilantul contabil la data de 31.12.2018, intocmit pe baza balantei de verificare a conturilor analitice si sintetice. Inregistrarea documentelor in contabilitate s-a facut corect, in conformitate cu prevederile Legii 82/1991 si a regulamentului de aplicare a acesteia.
In ceea ce priveste analiza activelor societatii se constata urmatoarele:
–    activele imobilizate au scazut de la 606.695 lei in 2017 la 581.732 lei in anul 2018 (cu 24.963 lei),   ca urmare a  amortizarii mijloacelor fixe.
Valoarea bruta a activelor imobilizate a fost influentata cu suma de 24.963 lei reprezentand amortizare inregistrata in anul 2018.
Activele circulante au crescut de la 272.927 lei in 2017, la 327.424 lei in 2018, ca urmare acresterii disponibilitatilor banesti.
– datoriile pe termen scurt ale societatii au inregistrat o crestere de 68 lei pe total grupa,in principal la grupa datorii comerciale.
Pe categorii de obligatii situatia la 31.12.2018 este urmatoarea:
– furnizori total  13.372 lei;
– datorii fiscale   35.555 lei

-alte datorii         43.342 lei
Capitalul social a ramas nemodificat la 239.108 lei, iar capitalurile proprii au crescut cu suma de 34.025 lei, ca urmare a profitului inregistrat in anul 2018 .

Din analiza contului de profit si pierderi se constata urmatoarele:
veniturile totale realizate de societate au fost de 1.010.212 lei, inregistrundu-se o crestere de 543.653 lei fata de anul precedent.

Pe grupe de venit situatia se prezinta astfel:
– veniturile din chirii au fost de 893.544 lei

-alte venituri(din refacturare utilitati) au crescut cu 15.717 lei
Datorita mentinerii situatiei economice la nivel national precum si a preocuparilor noastre, am identificat noi chiriasi ,cu care am reusit sa ocupam in integralitate spatiile.                              -cheltuielile totale ale societatii au fost de 976.188 lei in anul 2018 inregistrand o
crestere fata de 2017 cu 11.204 lei, datorata in principal grupei alte cheltuieli (in special cu reparatiile).
Societatea a inregistrat in anul 2018 un profit de 34.025 lei.

Capitolul II. Rezultatele economico-financiare la data de 31.12.2018
2.1. Principalii indicatori economico-financiari rezultati in perioada 01.01.2018 pina in 31.12.2018, comparativ cu realizarile din 2017 sint:

Nr.crt.  Indicatori          Realizat 2017          Realizat 2018
1.Total venituri                   966.559               1.010.212  

Cifra de afaceri                   871.848                   899.784                                                                   Alte venituri                          94.711                   110.428

2.Total cheltuieli                  964.984                  976.187

cost mat. prime si cons.            7.171                      4.035  

chelt.personal                        637.092                  637.749

ajustari valoare                  46.104                44.504

alte cheltuieli                    274.617             287.204

cheltuieli imp.venit              —                       2.695
Profit/pierdere                      1.575                34.025
Numar mediu scriptic                 8                     9

2.2. Executia BVC 2018

Comparativ cu BVC-ul situatia este urmatoarea:

BUGETUL DE VENITURI SI CHELTUIELI 2018

-lei-

     DEN. INDICATOR.                              Planifi. 2018    Realiz. 2018       %

  1. Cifra de afaceri neta                          890.000            899.784         101,09
  2. .Alte venituri                                     105.000            110.428         105,16  
  3. .Cheltuieli cu mat. prime
    si consumabile                                     11.000               4.035            36,68
  4. Chelt. cu personal                             645.000             637.749           98,87.              Ajustari de valoare                               47.000              44.504           94,69
  5. Alte cheltuieli                                    102.000            287.604           281,57        TOTAL CHELTUIELI                     983.400            976.188             99,26

TOTAL VENITURI                         995.000             1.010.212        101,53
REZULTAT.  CURENT                      1.650                  34.025         206,21

SITUATIA IMPOZITELOR SI TAXELOR

Cu privire la obligatiile bugetare la 31.12.2018 societatea
inregistreaza datorii la bugetul consolidat si bugetul de stat suma de 22.464lei, reprezentind datorii curente ..

INVENTARIEREA PATRIMONIULUI

In anul 2017au fost inventariate un numar de 2 unitati,
inregistrindu-se plusuri de inventar de 0.65 LEI
De asemenea, la finele anului 2018 s-a procedat la inventarierea
patrimoniului in baza Deciziei nr.774/21.12.2018 ocazie cu care s-a constatat existenta faptica a bunurilor societatii si asigurarea integritatii acestora.
MASURI DE CRESTERE A EFICIENTEI ACTIVITATII
SOCIETATII

Pentru anul 2019 Consiliul de Administratie isi propune sa realizeze profit
prin cresterea veniturilor din chirii ca urmare a indexarii chiriilor si modificarea contractelor din lei in euro si reducerea cheltuielilor de exploatare acolo unde sunt posibile, avand in vedere  costurile mari cu utilitatile.                                                                          INREGISTRAREA REZULTATULUI EXERCITIULUI
PE ANUL 2018

In anul 2018  METEX COM SA DEJ a realizat   un profit de 34.025 lei care va acoperi pierderea din anii precedenti.

Societaea comerciala isi va axa activitatea pe aceleasi domenii ca in trecut din considerentul ca pe aceste domenii s-a inregistrat cea mai mare rata a profitului.

Societatea nu are activitati in domeniul cercetarii si dezvoltarii.

Pana in prezent societatea nu a procedat la achizitii de actiuni proprii.

Societatea nu are sucursale .

In ceea ce priveste riscul in materie de management si riscul financiar-nu este cazul,iar expunerea la riscul de pret,riscul de credit,riscul de flux de numerar-nu este cazul.

De asemeni societatea are implementate politicile si procedurile contabile.

Precizam faptul ca datorita incadrarii in categoria microentitati conform art.491 al 1 din OMFP 1802/2014 societatea noastra nu este obligata sa prezinte o analiza ce cuprinde indicatori cheie de performanta financiari,nefinanciari relevanti pentru activitati specifice ,informatii referitoare la aspecte de mediu si personal precum si explicatii suplimentare privind situatiile financiare anuale.

Membrii Consiliului de Administratie

Ing. CORNEA MARIUS

Ing.GEORGIU ALEXANDRU

RAPORT ANUAL PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR AL ANULUI 2018

Raportul anual conform Regulamentului CNVM nr.1/2006
Pentru exercitiul financiar : 2018. Data raportului : 31.12.2018
Denumirea societatii comerciale : SC METEX COM SA
Sediul social : Dej, str. P-ta 16 Februarie nr.3
Nr. telefon : 0264-215206
CUI la Reg. Comertului : RO 207562
Nr. ordine R.C. : J/12/188/1991
Piata reglementata pe care se tranzactioneaza valorile mobiliare emise :
BVB
Capitalul social subscris si varsat : 239.108 lei

1. Analiza activitatii societatii comerciale.

1.1. Societatea comerciala METEX COM SA Dej este o societate deschisa, cu un numar de 95.643 actiuni comune nominative clasa A, cu valoare nominala de 2,5 lei/actiune.

a. Activitatea principala a societatii este desfacerea cu amanuntul de marfuri industriale (imbracaminte, galantrie, tesaturi) si inchirierea de spatii comerciale .

b. S.C. METEX COM S.A. s-a infiintat in anul 1991, prin Decizia Prefecturii Cluj nr.442/12.10.1990, conform Legii nr.15/1990, preluind patrimoniul ICS Marfuri Industriale Dej.

c. In cursul anului 2018, nu au avut loc fuziuni sau reorganizari ale societatii comerciale.

d. In anul 2018 imobilizarile corporale ale societatii au scazut cu 24.963lei reprezentind in principal amortizare precum  si modernizari spatii comerciale,

e) Rezultatele activitatii societatii au cunoscut un profit in suma de 34.025 lei in anul 2018.

1.1.1. Elemente de evaluare generala.

a) Activitatea din anul 2018 s-a incheiat cu un profit de 34.025  lei, profit ce  va acoperi pierderea din perioada anterioara.

b) Cifra de afaceri a fost in anul 2018 in suma de 899.784 lei, cu 27.936 lei mai mult ca in anul precedent reprezentand vinzari cu amanuntul 6.239,81 lei si chirii 893.544,33 lei.

c) Nu este cazul.

d) Costurile aferente activitatii de exploatare sint de 973.492 lei, realizindu-se un profit din exploatare de 34.025 lei.

e) Din punct de vedere a extinderii geografice, piata societatii se limiteaza la municipiul Dej si comunele limitrofe, procentul detinut fiind de sub 1%din segmentul de piata in ceea ce priveste activitatea de comert si intre primele locuri pe piata in ceea ce priveste activitatea de inchiriere.

f) Datoriile pe termen scurt au crescut nesemnificativ cu 68 lei in special la grupa datorii comerciale.
1.1.2. Evaluarea nivelului tehnic al societatii.
In ceea ce priveste activitatea de comert :
a) Piata de desfacere este formata din persoane fizice in procent de aproximativ 95%, activitatea fiind cea de comert cu amanuntul.

b) In ultimii 3 ani, structura cifrei de afaceri a fost urmatoarea :

perioada 2016 2017 2018
TOTAL venituri 909.401 966.560 1.010.212
Chirii 832.088 865.600 893.545
Alte venituri 100.960 116.668
Cifra de afaceri 871.848 899.784

c) Nu este cazul.

1.1.3. Evaluarea activitatii de aprovizionare tehnico-materiala.

Aprovizionarea cu marfuri se face de la furnizori din surse indigene, cum ar fi : SC RACOMY Cluj. Avind in vedere faptul ca activitatea de comert s-a diminuat substantial raminind spre comercialiazare doar produse de galanterie si confectii pentru barbati, numarul furnizorilor s-a redus semnificativ.

1.1.4. Evaluarea activitatii de vinzare.

a) Asa cum reiese din precizarile de la pct.1.1.2.b, cifra de afaceri a crescut cu 27.936 datorata cresterii veniturilor.
In ceea ce priveste perspectiva pe termen mediu, se urmareste renuntarea la activitatea de comert si cresterea veniturilor din chirii pe masura ce piata se redreseaza.
b) Principalii competitori sint : SC ELEGANT SRL, SC ASTRID SRL,SC GALANTEX SRL, pentru activitatea de desfacere  si SC ALPA SA Dej, SC FREZIA SRL Dej pentru activitatea de inchiriere .

Pentru activitatea de comert, competitorii sint mai bine pozitionati pe piata, atit ca vad comercial cit si ca structura sortimentala. Pentru activitatea de inchiriere competitorii se pozitioneaza aproximativ la acelasi nivel al chiriei, diferentiat pe vad comercial si suprafata inchiriata.

c) In ceea ce priveste activitatea de comert , principalul client este populatia orasului Dej, a carui putere de cumparare este in crestere si ca urmare a cresterii situatiei economice cu perspective pozitive,proximitatea de municipiul Cluj-Napoca acestea avand influiente negative asupra veniturilor societatii precum si ca urmare a cresterea numarului competitorilor si reducerii numarului de locuitori.

Referitor la activitatea de inchiriere societatea nu este influentata de clienti care ar putea avea un impact negativ substantial asupra veniturilor societatii.
Politicile salariale in special in sectorul de stat au o influenta pozitiva asupra evolutiei economice a SC METEX COM SA.

1.1.5. Evaluarea activitatii aspectelor legate de angajati.

a) La data de 31.12.2018, societatea are un numar de 8 angajati, din care 4 cu studii superioare si 4 cu studii medii de specialitate.

b) Relatiile dintre angajati si conducerea societatii sint bune, nu sint conflicte de munca.

1.1.6. Nu este cazul.
1.1.7. Nu este cazul.
1.1.8. Evaluarea activitatii societatii comerciale privind managementul riscului.

Descrierea expunerii :
– fata de riscul de pret : nu este cazul.
– nu este cazul . Societatea nu mai are credit.
– fata de lichiditate, societatea  nu este supusa riscului .
– Platile catre furnizori se fac la scadenta prioritate avind furnizorii de utilitati.

Conducerea societatii este receptiva la schimbarile pe plan economic si social, la cerintele economiei de piata, reusind in acest mod sa elimine factorii care pot expune activitatea societatii la riscurile de mai sus.

1.1.9. Elementele de perspectiva privind activitatea societatii comerciale.

a) Consideram ca exista factori de incertitudine care ar putea afecta activitatea societatii comparativ cu aceeasi perioada a anului anterior, cum ar fi :  eventualele modificari privind cresterea preturilor la utilitati in perioada urmatoare

b) Comparativ cu aceeasi perioada a anului trecut, nu s-au inregistrat efecte negative privind cheltuielile de capital curente.

c) Nu preconizam evenimente majore care sa afecteze semnificativ veniturile din activitatea de baza, cu exceptia unei  eventuale diminuari rezultate din neincasarea sumelor datorate de chiriasi insolvabili ,sume pentru a caror recuperare se vor face demersuri in instanta.
2. Activele corporale ale societatii comerciale.
2.1. Reteaua de desfacere a societatii este formata din :
– Complex BIG, str. Unirii nr.2, Dej
– Complex comercial « MODERN », str. P-ta 16 Februarie nr.3, Dej
– Magazin « CADOURI », str.Petru Rares nr.2, Dej
– Magazin VO1, str. Cringului nr.3, Dej
– Magazin « GOSTAT », str. P-ta 16 Februarie nr.5, Dej
– Depozit combustibil, str. Sarata de Jos FN,Dej
– Depozit combustibil Gherla, str. Hasdatii nr.3, Gherla
2.2. Starea tehnica a cladirilor este buna, gradul de uzura scriptic este de 50,52% procent afectat de investitiile noi efectuate la cladirile existente.
2.3. Lista activelor revendicate sau revendicabile:nu mai este cazul.
3. Piata valorilor mobiliare emise de societatea comerciala
3.1. Valorile mobiliare ale societatii nu se tranzactioneaza pe bursa intrucat suntem in curs de delistare.
3.2. Toate actiunile societatii sint clasa A, repartizate dupa cum urmeaza:
– P.A.S. 40 % 1
– SC BILL GIULESTi PROPRIETATI 35,13 % 1
– P.P.M. 24,87 %
In ultimii 3 ani, nu au fost acordate dividende actionarilor datorita volumului investitiilor efectuate, precum si a pierderilor inregistrate .
Dividende platite :
– anul 2016     0

-anul 2017      0

-anul 2018      0
3.3. Nu este cazul.
3.4. Nu este cazul.
3.5. Nu este cazul.
Conducerea societatii comerciale
4.1. Conducerea societatii comerciale este asigurata de Consiliul de Administratie compus din 5 membri:
Nr. Numele Virsta Calificare Experienta Functia Vechime in
crt. si prenumele profesionala functie
1. NAUM VIOLETA 59 ani economist 35 ani Presedinte CA 20 ani

2. GEORGIU ALEXANDRU 30 ani inginer membru 9,8 ani

3. CORNEA MARIUS 58 ani inginer 34 ani membru 9,8 ani
ROMULUS
4. HIDISAN MIRUNA 63 ani economist 39 ani membru 11,2 ani
CARMEN
5. TOMITA TIBERIU 43 ani inginer 21 ani membru 11,2 ani
FLORIN

4.1.b. Nu este cazul.

4.1.c. Participarea administratorilor la capitalul societatii comerciale : 11.63 %.

4.1.d. Nu este cazul.

4.2.a. Conducerea executiva a societatii la 31.12.2018 este realizata de:
– ec. NAUM VIOLETA – director general – perioada nedeterminata
– jr. GEORGIU IOAN – sef bir.adm. – perioada nedeterminata
– CORNEA CARMEN – sef bir.pers. -perioada nedeterminata
– STEREA ELISABETA – sef bir.comerc. -perioada nedeterminata

Nu este cazul.

D-na NAUM VIOLETA, director general, a participat la capitalul societatii in procent de 6.39%.

3.3. Nu este cazul.

5. Situatia financiar-contabila.
Comparativ cu ultimii 3 ani, situatia economico-financiara se prezinta astfel :
a. Elemente de bilant :

Nr. crt. Indicator   2016 2017 2018
Terenuri 123.371 123.371 123.371
Cladiri 472.193 440.087 424.151
Imobilizari in curs           – 3.699 3.699
TOTAL Imobilizari corporale 649.100 606.695 581.732
Marfuri 44.918 43.459 50.688
TOTAL stoc 46.519 45.352 42.319
TOTAL active circulante 235.362 272.927 327.424
TOTAL ACTIV 884.462 876.844 910.937
Capital social 239.108 239.108 239.108
Rezerve 518.587 518.587 518.587
TOTAL Capitaluri proprii 739.543 741.118 775.143
Imprumuturi si datorii asimilate
Furnizori 24.033 13.762 13.373
TOTAL datorii 140.360 135.726 135.794
TOTAL PASIV 884.462 876.844 910.937

Structura bilantului reflecta o pondere in total activ de 63.86 % a imobilizarilor corporale si de 35.94 % a activelor circulante.
La active circulante se inregistreaza cresteri la disponibilitati banesti.

Cu privire la pasivul bilantului, ponderea datoriilor in total pasiv este de 14,91 % , si a capitalurilor proprii de 85,09 %. Fata de anul 2017 acrescut ponderea datoriilor in total pasiv nesemnificativ.

Analizind capitalurile societatii, se constata mentinerea la acelasi nivel a capitalului social fata de anii 2016 si 2017. Capitalul social subscris este integral varsat. Capitalurile proprii au crescut cu 34.025 lei,fata de anul 2017.

b. Contul de profit si pierdere:

Nr.crt. Indicator   2016 2017 2018
1. Venituri din vinz. marfurilor 6.124 6.248 6.240
2. Venit  chirii   825.961 865.600 893.545
3. Alte venit         77.601 94.711 110.428
4. TOTAL venit din exploare 909.689 966.559 1.010.212
5. Cheltuieli priv marf.               5.008 5.004 4.948
6.  Chelti materiale 10.915 7.171 7.222
7. Cheltuieli cu personalul 597.419 637.092 637.749
8. TOTAL cheltuieli exploatare 943.863 964.984 973.492
9. Rezultatul din exploatare      
 Profit                    1.575 34.025
 Pierdere                                   34.174
10. Rezultatul financiar      
Profit                                                 54
Pierdere 288
11. VENIT TOTAL 909.401 966.559 1.010.212
12. CHELTUIELI TOTAL 943.863 964.984 976.187
13. Rezultatul brut al exercitiului      
Profit 1.575 36.720
Pierdere 34.462
14. Impozit pe profit     0 0 2.695
15. Profitul net     0 1.575 34.025
16. Pierdere neta                     34.462

Societatea nu a constituit provizioane pentru riscuri si cheltuieli.
Pentru exercitiul financiar 2018 nu s-au constituit drepturi cuvenite din dividende.

6. Anexe
a. Nu este cazul
b. Nu este cazul
c. Nu este cazul.
d. Nu este cazul
e. Nu este cazul.

Membrii Consiliului deAdministratie

Ing. CORNEA MARIUS

Ing. GEORGIU ALEXANDRU

ANUNT AGOA 2018

CONSILIUL DE ADMINISTRATIE AL SC METEX COM SA
CONVOACA
la sediul societatii din Dej,str.P-ta 16 Februarie,nr.3,jud.Cluj,Adunarea Generala Ordinara a Actionarilor societatii in data de 26.04.2018 ora 10,00 cu urmatoarea ordine de zi;

1.Aprobarea raportului de gestiune al Consiliului de administratie pe anul 2017

2.Aprobarea descarcarii de gestiune a Consiliului de administratie pe anul 2017

3.Aprobarea raportului de audit financiar pe anul 2017

4.Aprobarea bilantului contabil si a contului de profit si pierdere pe anul 2017

5.Aprobarea repartizarii profitului net pe anul 2017.

6.Aprobarea proiectului bugetului de venituri si cheltuieli pe anul 2018 si a programului de investitii pe anul 2018.

7.Aprobarea datei de 25.05.2017 ca data de inregistrare pentru identificarea actinarilor asupra carora se rasfring efectele hotaririi A.G.O.A. si a datei de 24.05.2017 ca ex-date.

La Adunarea Generala pot participa si vota actionarii inscrisi la Depozitarul Central SA la data de referinta 16.04.2017.

Unul sau mai multi actionari reprezentind,individual sau impreuna,cel putin 5% din capitalul social are/au dreptul:

– de a introduce noi puncte pe ordinea de zi a adunarii generale, cu conditia ca fiecare punct sa fie insotit de o justificare sau un proiect care sa fie propus spre adoptare adunarii generale. Propunerile insotite de copiile actelor de identitate pot fi depuse la sediul societatii din Dej,str.P-ta 16 Februarie,nr.3,jud.Cluj,cod postal 405200,pana la data de 07.04.2018, ora 14,in plic inchis,cu mentiunea scrisa clar “PENTRU ADUNAREA GENERALA A ACTIONARILOR DIN DATA DE 26.04.2018 sau pot fi transmise prin e-mail cu semnatura electronica extinsa incorporata cf.legii nr.455/2001 ,pe adresa metexcom@gmail.com;

– de a prezenta proiecte de hotarare pentru punctele incluse sau propuse spre a fi incluse pe ordinea de zi a adunarii generale.Proiectele de hotarare vor fi depuse pana la data de 25.04.2018,ora 14 in aceleasi conditii ca la punctul precedent.

Actionarii societatii,indiferent de nivelul participatiei la capitalul social,pot depune intrebari in scris privind punctele de pe ordinea de zi a adunarii generale ,insotite de copiile actelor de identitate valabile,la sediul societatii pana la data de 13.04.2018 ora 12,in plic inchis,cu mentiunea “PENTRU ADUNAREA GENERALA A ACTIONARILOR DIN DATA DE 26.04.2018” sau prin e-mail cu semnatura electronica extinsa incorporata,pe adresa metexcom@gmail.com.

Actionarii inregistrati la data de referinta pot participa si vota la adunarea generala direct sau pot fi reprezentati si prin alti actionari care sa nu fie administratori ai societatii,precum si de alte persoane,pe baza de procura speciala.

Desemnarea reprezentantilor pentru A.G.A. poate fi transmisa catre societate doar in scris . Desemnarea reprezentantilor,notificarea desemnarii catre societate,precum si formularea instructiunilor de vot catre reprezentant trebuie sa asigure identificarea actionarului ,a reprezentantului si posibilitatea verificarii continutului instructiunilor de vot.

Formularele de procuri speciale de reprezentare se pot ridica in 3 exemplare de la sediul societatii sau de pe site-ul acesteia www.metexcom.ro .Procurile speciale in original,completate si semnate insotite de copii ale actelor de identitate ale reprezentantilor se vor depune la sediul societatii pana la data de 25.04.2018,ora 14.

Actionarii societatii inregistrati la data de referinta 14.04.2018 au posibilitatea de a vota si prin corespondenta inainte de data sedintei A.G.A.prin utilizarea buletinului de vot care poate fi obtinut de la sediul societatii sau de pe website-ulacesteia www.metexcom.ro. In acest caz buletinul de vot impreuna cu copia actului de identitate al actionarului trebuie sa ajunga la sediul societatii pana cel tarziu 25.04.2018,ora 14.

Documentele privind problemele incluse pe ordinea de zi, procurile speciale si procedurile care trebuie respectate pentru a participa si vota in A.G.A.vor fi puse la dispozitia actionarilor la sediul societatii si pe prezentul site incepind cu data de 23.03.2018.

Procurile speciale vor fi depuse de catre actionari la secretariatul societatii paina la data de 25.04.2018,ora 14.

Daca nu sunt indeplinite conditiile prevazute de lege, a doua Adunare generala Ordinara se va tine in data de 27.04.2018 in acelasi loc si la aceeasi ora.

Relatii suplimentare la telefon 0264.215206.

 

 

 

 

 

 

PROCURA SPECIALA

nr.______din data de ______2018

Subsemnatul ____________________,detinator al unui nr.de ________actiuni emise de S.C.METEX COM S.A. DEJ,actiuni care imi confera dreptul la ______voturi in adunarea generala,numesc prin prezenta pe __________ ______________posesor al B.I./C.I.seria_____nr.________,ca reprezentant al meu in adunarea generala ordinara a actionarilor SC.METEX COM SA,ce va avea loc in data de 26.04.2018 ,ora 10 la Complexul comercial Modern din Dej,P-ta 16 Februarie,nr.3,judetul Cluj sau la data tinerii celei de-a doua adunari in cazul in care cea dintai nu s-ar putea tine,sa exercite dreptul de vot aferent detinerilor mele inregistrate in registrul actionarilor pentru punctele cuprinse pe ordinea de zi,dupa cum urmeaza:

1.Aprobarea raportului de gestiune al Consiliului de Administratie pe anul 2017

pentru_______impotriva_______abtineri_______

2.Aprobarea descarcarii de gestiune al Consiliului de Administratie pe anul 2017

pentru_______impotriva_______abtineri_______

3.Aprobarea raportului de audit financiar pe anul 2017

pentru_______impotriva_______abtineri_______

4.Aprobarea bilantului contabil si a contului de profit si pierdere pe anul 2017

pentru_______impotriva_______abtineri_______

5.Aprobarea repartizarii profitului net pe anul 2017

pentru_______impotriva_______abtineri_______

6.Aprobarea proiectului bugetului de venituri si cheltuieli pe anul 2018 si a programului de investitii pe anul 2018

pentru_______impotriva_______abtineri_______

7.Aprobarea datei de 25.05.2018 ca data de inregistrare pentru identificareaactionarilor asupra carora se rasfrang efectele hotararii A.G.O.A.si a datei de 24.05.2018 ca ex-date.

pentru_______impotriva_______abtineri_______

 

Prin prezenta,subsemnatul dau putere discretionara de vot reprezentantului mai sus numit asupra problemelor care nu au fost identificate si incluse in ordinea de zi paina la data prezentei.

Numele si prenumele detinatorului de actiuni_____________________

Semnatura _____________________

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BULETIN DE VOT


                                                                        pentru A.G.A.Ordinara a SC.METEX COM S.A.

din data de 26.04.2018

Numar de actiuni_______ reprezentand_____% din capitalul social

Numar de voturi cumulate__________

ORDINEA DE ZI

1.Aprobarea raportului de gestiune al Consiliului de Administratie pe anul 2017

pentru_______impotriva_______abtineri_______

2.Aprobarea descarcarii de gestiune al Consiliului de Administratie pe anul 2017

pentru_______impotriva_______abtineri_______

3.Aprobarea raportului de audit financiar pe anul 2017

pentru_______impotriva_______abtineri_______

4.Aprobarea bilantului contabil si a contului de profit si pierdere pe anul 2017

pentru_______impotriva_______abtineri_______

5.Aprobarea repartizarii profitului net pe anul 2017

6.Aprobarea proiectului bugetului de venituri si cheltuieli pe anul 2018 si a programului de investitii pe anul 2018

pentru_______impotriva_______abtineri________

7.Aprobarea datei de 25.05.2018 ca data de inregistrare si a datei de 24.05.2018 ca ex- date

pentru_______impotriva_______abtineri_______

 

 

RAPORT DE GESTIUNE AL CONSILIULUI DE ADMINISTRATIE PENTRU ANUL 2017

RAPORT DE GESTIUNE
AL CONSILIULUI DE ADMINISTRATIE
SC METEX COM SA DEJ, PENTRU
EXERCITIUL FINANCIAR 2017

Capitolul I. Prezentarea generala
1.1. Indeplinirea conditiilor legale de functionare
SC METEX COM SA DEJ este inregistrata la Oficiul Registrului Comertului sub nr.J/12/188/1991, avind cod unic de inregistrare RO 207562.
SC METEX COM SA Dej functioneaza ca o societate pe actiuni conform Legii nr.31/1990, republicata cu modificarile si completarile ulterioare conform Legii 441/2006 si OUG 82/2007, avind drept activitate de baza cod CAEN 5241 – “Comert cu amanuntul al textilelor”.
1.2. Conducerea societatii
In cursul anului 2017  SC METEX COM SA  a fost administrata de un Consiliu de Administratie format din cinci membri, in urmatoarea componenta:
– Naum Violeta         –  presedinte
– Georgiu Alexandru       – membru
– Cornea Marius Romulus      – membru
– Hidisan Miruna             – membru
– Tomita Tiberiu             – membru
Consiliul de Administratie a monitorizat performantele si activitatea curenta a firmei, in anul 2017.
1.3. Capitalul social si structura actionariatului. Actiuni.
Capitalul subscris si varsat la 31.12.2017 este de 239.108 lei, reprezentind 95.643 actiuni cu valoarea nominala de 2,5 lei/actiune.
Structura sintetica a actionariatului la 31.12.20167este urmatoarea:

Actionari                       Actiuni 31.12.2017    %
As. Salaratilor METEX          38257           40%
BILL GIULESTI SA

RM.VILCEA                               33604         35,13%
Actionari PPM                         23782         24,87%
TOTAL                                         95643
1.4. Prezentarea principalelor active.
Principalele mijloace fixe aflate in patrimoniul societatii la data de 31.12.2017 sint urmatoarele:

1.Active Dej:
–    Complex BIG, str. Unirii nr.2 Dej
–    Complex comercial Modern, str. P-ta 16 Februarie nr.3, Dej
–    Magazin Cadouri, str. P.Rares nr.2, Dej
–    Magazin VO1, str. Cringului nr.3, Dej
–    Magazin Gostat, str. P-ta 16 Februarie nr.5, Dej
–    Depozit Combustibil, str. Sarata de Jos, FN, Dej
–    Depozit Combustibil, str. Hasdatii nr.3, Gherla
Prezentul raport de gestiune are la baza datele cuprinse in bilantul contabil la data de 31.12.2017, intocmit pe baza balantei de verificare a conturilor analitice si sintetice. Inregistrarea documentelor in contabilitate s-a facut corect, in conformitate cu prevederile Legii 82/1991 si a regulamentului de aplicare a acesteia.
In ceea ce priveste analiza activelor societatii se constata urmatoarele:
–    activele imobilizate au scazut de la 649.100 lei in 2016 la 606.695 lei in anul 2017 (cu 42.405 lei),   ca urmare a  amortizarii mijloacelor fixe.
Valoarea bruta a activelor imobilizate a fost influentata cu suma de 46.104 lei reprezentand amortizare inregistrata in anul 2017.
Activele circulante au crescut de la 235.362 lei in 2016, la 272.927 lei in 2017, ca urmare acresterii disponibilitatilor banesti.
– datoriile pe termen scurt ale societatii au inregistrat o scadere de 4.634 lei pe total grupa,in principal la grupa datorii comerciale.
Pe categorii de obligatii situatia la 31.12.2017 este urmatoarea:
– furnizori total  13.762 lei;
– datorii fiscale   49.255 lei

-alte datorii         53.828 lei
Capitalul social a ramas nemodificat la 239.108 lei, iar capitalurile proprii au crescut cu suma de 1.575 lei, ca urmare a profitului inregistrat in anul 2017 .

Din analiza contului de profit si pierderi se constata urmatoarele:
veniturile totale realizate de societate au fost de 966.559 lei, inregistrundu-se o crestere de 57.158 lei fata de anul precedent.

Pe grupe de venit situatia se prezinta astfel:
– veniturile din chirii au fost de 865.600 lei

-alte venituri(din refacturare utilitati) au scazut cu 94.711 lei
Datorita mentinerii situatiei economice la nivel national precum si a concurenrei de spatii comerciale libere pe piata municipiului , am fost nevoiti sa  majoram doar putin chiriile  pentru spatiile inchiriate si pe de alta parte au fost disponibilizate unele spatii ,nemaifiind solicitari pentru inchiriere.
-cheltuielile totale ale societatii au fost de 964.984 lei in anul 2017 inregistrand o
crestere fata de 2016 cu 21.121 lei, datorata in principal grupei alte cheltuieli (in special cu reparatiile) precum si  a cheltuielilor  cu salariile.
Societatea a inregistrat in anul 2017 un profit de 1.575 lei.

Capitolul II. Rezultatele economico-financiare la data de 31.12.2017
2.1. Principalii indicatori economico-financiari rezultati in perioada 01.01.2017 pina in 31.12.2017, comparativ cu realizarile din 2015 sint:

Nr.crt.  Indicatori   Realizat 2016   Realizat 2017
1.Total venituri                909.401        966.559

Cifra de afaceri                832.088        871.848
Alte venituri                        77.313           94.711

2.Total cheltuieli              943.863        964.984

cost mat. prime si cons.     8.130              7.171

chelt.personal                   597.419        637.092

ajustari valoare                  51.634           46.104

alte cheltuieli                     286.680         274.617
Profit/pierdere                    -34.462              1.575
Numar mediu scriptic                   8                     8

2.2. Executia BVC 2017

Comparativ cu BVC-ul situatia este urmatoarea:

BUGETUL DE VENITURI SI CHELTUIELI 2017

-lei-

DEN. INDICATOR.  Planifi. 2016   Realiz. 2016   %

  1. Cifra de afaceri neta  884.800       871.848     98.54
  2. .Alte venituri                   90.200         94.711     105
  3. .Cheltuieli cu mat. prime
    si consumabile                7.500             7.171       95.61
  4. Chelt. cu personal      607.580        637.092    104,85
  5.  Ajustari de valoare     47.000           46.104      98.09
  6. Alte cheltuieli              276.120         274.617      99.46  TOTAL CHELTUIELI   957.200        964.984     100.80TOTAL VENITURI       975.000         966.559       99.13
    REZULTAT.  CURENT   17.800              1.575          8.85

SITUATIA IMPOZITELOR SI TAXELOR

Cu privire la obligatiile bugetare la 31.12.2017 societatea
inregistreaza datorii la bugetul consolidat si bugetul de stat suma de 49.255lei, reprezentind datorii curente si alte datorii reprezentand sume din operatii in participatiune de 49.828 lei.

INVENTARIEREA PATRIMONIULUI

In anul 2017au fost inventariate un numar de 2 unitati,
inregistrindu-se plusuri de inventar de 1.65i.
De asemenea, la finele anului 2017 s-a procedat la inventarierea
patrimoniului in baza Deciziei nr.773/21.12.2017 ocazie cu care s-a constatat existenta faptica a bunurilor societatii si asigurarea integritatii acestora.
MASURI DE CRESTERE A EFICIENTEI ACTIVITATII
SOCIETATII

Pentru anul 2018Consiliul de Administratie isi propune sa realizeze profit
prin cresterea veniturilor din chirii ca urmare a ocuparii unor spatii comerciale disponibile, precum si prin reducerea cheltuielilor de exploatare acolo unde sint posibile, avind in vedere costurile mari cu utilitatile.
INREGISTRAREA REZULTATULUI EXERCITIULUI
PE ANUL 2017

In anul 2017  METEX COM SA DEJ a realizat   un profit de 1.575 lei care va acoperi pierderea din anii precedenti.

Societaea comerciala isi va axa activitatea pe aceleasi domenii ca in trecut din considerentul ca pe aceste domenii s-a inregistrat cea mai mare rata a profitului.

Societatea nu are activitati in domeniul cercetarii si dezvoltarii.

Pana in prezent societatea nu a procedat la achizitii de actiuni proprii.

Societatea nu are sucursale .

In ceea ce priveste riscul in materie de management si riscul financiar-nu este cazul,iar expunerea la riscul de pret,riscul de credit,riscul de flux de numerar-nu este cazul.

De asemeni societatea are implementate politicile si procedurile contabile.

Precizam faptul ca datorita incadrarii in categoria microentitati conform art.491 al 1 din OMFP 1802/2014 societatea noastra nu este obligata sa prezinte o analiza ce cuprinde indicatori cheie de performanta financiari,nefinanciari relevanti pentru activitati specifice ,informatii referitoare la aspecte de mediu si personal precum si explicatii suplimentare privind situatiile financiare anuale.

 

Presedinte Consiliu de Administratie,
Naum  Violeta

 

RAPORT ANUAL PENTRU EXERRCITIUL FINANCIAR AL ANULUI 2017

Raportul anual conform Regulamentului CNVM nr.1/2006
Pentru exercitiul financiar : 2017.Data raportului : 31.12.2017
Denumirea societatii comerciale : SC METEX COM SA
Sediul social : Dej, str. P-ta 16 Februarie nr.3
Nr. telefon : 0264-215206
CUI la Reg. Comertului : RO 207562
Nr. ordine R.C. : J/12/188/1991
Piata reglementata pe care se tranzactioneaza valorile mobiliare emise :
BVB
Capitalul social subscris si varsat : 239.108 lei

1. Analiza activitatii societatii comerciale.

1.1. Societatea comerciala METEX COM SA Dej este o societate deschisa, cu un numar de 95.643 actiuni comune nominative clasa A, cu valoare nominala de 2,5 lei/actiune.

a. Activitatea principala a societatii este desfacerea cu amanuntul de marfuri industriale (imbracaminte, galantrie, tesaturi) si inchirierea de spatii comerciale .

b. S.C. METEX COM S.A. s-a infiintat in anul 1991, prin Decizia Prefecturii Cluj nr.442/12.10.1990, conform Legii nr.15/1990, preluind patrimoniul ICS Marfuri Industriale Dej.

c. In cursul anului 2017, nu au avut loc fuziuni sau reorganizari ale societatii comerciale.

d. In anul 2017 imobilizarile corporale ale societatii au scazut cu 42.405 lei reprezentind in principal amortizare precum  si modernizari spatii comerciale,

e) Rezultatele activitatii societatii au cunoscut un profit in suma de 1.575 lei in anul 2017.

1.1.1. Elemente de evaluare generala.

a) Activitatea din anul 2017 s-a incheiat cu un profit de 1.575  lei,profit ce  va acoperi pierderea din perioada anterioara.

b) Cifra de afaceri a fost in anul 2017 in suma de 871.848 lei, cu 39.760 lei mai mult ca in anul precedent reprezentand vinzari cu amanuntul 6.248 lei si chirii 865.600 lei.

c) Nu este cazul.

d) Costurile aferente activitatii de exploatare sint de 964.984 lei, realizindu-se un profit din exploatare de 1.575 lei.

e) Din punct de vedere a extinderii geografice, piata societatii se limiteaza la municipiul Dej si comunele limitrofe, procentul detinut fiind de sub 1%din segmentul de piata in ceea ce priveste activitatea de comert si intre primele locuri pe piata in ceea ce priveste activitatea de inchiriere.

f) Datoriile pe termen scurt au scazut cu 4.635 lei in special la grupa datorii comerciale.
1.1.2. Evaluarea nivelului tehnic al societatii.
In ceea ce priveste activitatea de comert :
a) Piata de desfacere este formata din persoane fizice in procent de aproximativ 95%, activitatea fiind cea de comert cu amanuntul.

b) In ultimii 3 ani, structura cifrei de afaceri a fost urmatoarea :

perioada                    2015             2016          2017

TOTAL venituri     15.032         909.401    966.560

– chirii                     824.117        832.088     865.600
– alte venituri         77.313                              100.960

c) Nu este cazul.

1.1.3. Evaluarea activitatii de aprovizionare tehnico-materiala.

Aprovizionarea cu marfuri se face de la furnizori din surse indigene, cum ar fi : SC RACOMY Cluj. Avind in vedere faptul ca activitatea de comert s-a diminuat substantial raminind spre comercialiazare doar produse de galanterie si confectii pentru barbati, numarul furnizorilor s-a redus semnificativ.

1.1.4. Evaluarea activitatii de vinzare.

a) Asa cum reiese din precizarile de la pct.1.1.2.b, cifra de afaceri a crescut cu 39.760 crestere datorata cresterii veniturilor.
In ceea ce priveste perspectiva pe termen mediu, se urmareste renuntarea la activitatea de comert si cresterea veniturilor din chirii pe masura ce piata se redreseaza.
b) Principalii competitori sint : SC ELEGANT SRL, SC ASTRID SRL,SC GALANTEX SRL, pentru activitatea de desfacere  si SC ALPA SA Dej, SC FREZIA SRL Dej pentru activitatea de inchiriere .

Pentru activitatea de comert, competitorii sint mai bine pozitionati pe piata, atit ca vad comercial cit si ca structura sortimentala. Pentru activitatea de inchiriere competitorii se pozitioneaza aproximativ la acelasi nivel al chiriei, diferentiat pe vad comercial si suprafata inchiriata.

c) In ceea ce priveste activitatea de comert ,principalul client este populatia orasului Dej, a carui putere de cumparare este in scadere si ca urmare a mentinerii situatiei economice cu perspective reduse,proximitatea de municipiul Cluj-Napoca acestea avand influiente negative asupra veniturilor societatii precum si ca urmare a cresterea numarului competitorilor si reducerii numarului de locuitori.

Referitor la activitatea de inchiriere societatea nu este influentata de clienti care ar putea avea un impact negativ substantial asupra veniturilor societatii.
Influentele in sens negativ se inregistreaza datorita mentinerii situatiei  economice de criza care a condus la mentinerea nivelului chiriilor, in ultimii ani societatea  procedand la majorarea acestor chirii insa nu semnificativ.

1.1.5. Evaluarea activitatii aspectelor legate de angajati.

a) La data de 31.12.2017, societatea are un numar de 8 angajati, din care 4 cu studii superioare si 4 cu studii medii de specialitate.

b) Relatiile dintre angajati si conducerea societatii sint bune, nu sint conflicte de munca.

1.1.6. Nu este cazul.
1.1.7. Nu este cazul.
1.1.8. Evaluarea activitatii societatii comerciale privind managementul riscului.

Descrierea expunerii :
– fata de riscul de pret : nu este cazul.
– nu este cazul . Societatea nu mai are credit.
– fata de lichiditate, societatea  nu este supusa riscului .
– Platile catre furnizori se fac la scadenta prioritate avind furnizorii de utilitati.

Conducerea societatii este receptiva la schimbarile pe plan economic si social, la cerintele economiei de piata, reusind in acest mod sa elimine factorii care pot expune activitatea societatii la riscurile de mai sus.

1.1.9. Elementele de perspectiva privind activitatea societatii comerciale.

a) Consideram ca exista factori de incertitudine care ar putea afecta activitatea societatii comparativ cu aceeasi perioada a anului anterior, cum ar fi :  eventualele modificari privind cresterea preturilor la utilitati in perioada urmatoare

b) Comparativ cu aceeasi perioada a anului trecut, nu s-au inregistrat efecte negative privind cheltuielile de capital curente.

c) Nu preconizam evenimente majore care sa afecteze semnificativ veniturile din activitatea de baza, cu exceptia unei  eventuale diminuari rezultate din neincasarea sumelor datorate de chiriasi insolvabili ,sume pentru a caror recuperare se vor face demersuri in instanta.
2. Activele corporale ale societatii comerciale.
2.1. Reteaua de desfacere a societatii este formata din :
– Complex BIG, str. Unirii nr.2, Dej
– Complex comercial « MODERN », str. P-ta 16 Februarie nr.3, Dej
– Magazin « CADOURI », str.Petru Rares nr.2, Dej
– Magazin VO1, str. Cringului nr.3, Dej
– Magazin « GOSTAT », str. P-ta 16 Februarie nr.5, Dej
– Depozit combustibil, str. Sarata de Jos FN,Dej
– Depozit combustibil Gherla, str. Hasdatii nr.3, Gherla
2.2. Starea tehnica a cladirilor este buna, gradul de uzura scriptic este de 47.67% procent afectat de investitiile noi efectuate la cladirile existente.
2.3. Lista activelor revendicate sau revendicabile:nu mai este cazul.
3. Piata valorilor mobiliare emise de societatea comerciala
3.1. Valorile mobiliare ale societatii se negociaza pe piata BVB.
3.2. Toate actiunile societatii sint clasa A, repartizate dupa cum urmeaza:
– P.A.S. 40 % 1
– SC BILL GIULESTi PROPRIETATI 35,13 % 1
– P.P.M. 24,87 %
In ultimii 3 ani, nu au fost acordate dividende actionarilor datorita volumului investitiilor efectuate, precum si a pierderilor inregistrate .
Dividende platite :
– anul 2015     0

-anul 2016      0

-anul 2017      0
3.3. Nu este cazul.
3.4. Nu este cazul.
3.5. Nu este cazul.
Conducerea societatii comerciale
4.1. Conducerea societatii comerciale este asigurata de Consiliul de Administratie compus din 5 membri:
Nr. Numele Virsta Calificare Experienta Functia Vechime in
crt. si prenumele profesionala functie
1. NAUM VIOLETA 58 ani economist 34 ani Presedinte CA 19 ani

2. GEORGIU ALEXANDRU 29 ani inginer membru 8,8 ani

3. CORNEA MARIUS 57 ani inginer 33 ani membru 8,8 ani
ROMULUS
4. HIDISAN MIRUNA 62 ani economist 38 ani membru 10,2 ani
CARMEN
5. TOMITA TIBERIU 42 ani inginer 20 ani membru 10,2 ani
FLORIN

4.1.b. Nu este cazul.

4.1.c. Participarea administratorilor la capitalul societatii comerciale : 11.63 %.

4.1.d. Nu este cazul.

4.2.a. Conducerea executiva a societatii la 31.12.2017 este realizata de:
– ec. NAUM VIOLETA – director general – perioada nedeterminata
– jr. GEORGIU IOAN – sef bir.adm. – perioada nedeterminata
– CORNEA CARMEN – sef bir.pers. -perioada nedeterminata
– STEREA ELISABETA – sef bir.comerc. -perioada nedeterminata

Nu este cazul.

D-na NAUM VIOLETA, director general, a participat la capitalul societatii in procent de 6.39%.

3.3. Nu este cazul.

5. Situatia financiar-contabila.
Comparativ cu ultimii 3 ani, situatia economico-financiara se prezinta astfel :
a. Elemente de bilant :
Nr. crt. Indicator   2015         2016           2017
1. Terenuri          123.371    123.371   123.371
2. Cladiri              485.091    472.193    440.087
3. Imobilizari in curs                                   3.699
4. TOTAL

imobiliz.corp .     72.821    649.100     606.695
5. Marfuri             60.597       44.918       43.459
6. TOTAL stoc      53.495       46.519       45.352
7. Total

active circul.     241.14     235.362       272.927
8. TOTAL

ACTIV                913.963     884.462       876.844
9. Capital soci 239.108     239.108       239.108
10. Rezerve      518.587    518.587       518.587
11. TOTAL

capitaluri pr.  774.004      739.543     741.118
12. imprumuturi si datorii asimilate
13. Furnizori     19.593       24.033        13.762
14. TOTAL dat.135.400     140.360      135.726
15. TOTAL PASIV

913.963     884.462      876.844

Structura bilantului reflecta o pondere in total activ de 69.19 % a imobilizarilor corporale si de 30.81 % a activelor circulante.
La active circulante se inregistreaza reduceri atat la stocuri  cat si la creante si cresteri la disponibilitati banesti.

Cu privire la pasivul bilantului, ponderea datoriilor in total pasiv este de 15,48 % , si a capitalurilor proprii de 84,52 %. Fata de anul 2015 acrescut ponderea datoriilor in total pasiv.

Analizind capitalurile societatii, se constata mentinerea la acelasi nivel a capitalului social fata de anii 2015 si 2016. Capitalul social subscris este integral varsat. Capitalurile proprii au crescut cu 1.575 lei,fata de anul 2016

b. Contul de profit si pierdere:

Nr.crt. Indicator  2015       2016         2017
1. Venituri dinvinz.

marfurilor             5.691        6.124         6.248

2. Venit  chirii  818.426   825.961    865.600
3. Alte venit        90.861      77.601      94.711
4. TOTAL venit

din exploat       914.978    909.689   966.559
5. Cheltuieli

priv marf.              4.628         5.008        5.004
6.  Chelti mat.        7.446      10.915       7.171
7. Cheltuieli

cu personalu   574.989    597.419    637.092
8. TOTAL chelt

exploata re       870.431     943.863   964.984
9. Rezultatul din exploatare
– Profit                   44.547                             1.575
– Pierdere                                   34.174
10. Rezultatul financiar
– Profit                                                 54
– Pierdere – – –                                                     288
11. VENIT TOT  915.032     909.401    966.559
12. CHELT TOT 870.431     943.863    964.984
13. Rezultatul brut al exercitiului
– Profit – – –             44.601                              1.575
– Pierdere                                   34.462
14. Impozit pe profit    0                 0               0
15. Profitul net    44.601                             1.575
16. Pierdere neta                     34.462

Societatea nu a constituit provizioane pentru riscuri si cheltuieli.
Pentru exercitiul financiar 2017 nu s-au constituit drepturi cuvenite din dividende.

6. Anexe
a. Nu este cazul
b. Nu este cazul
c. Nu este cazul.
d. Nu este cazul
e. Nu este cazul.

Presedinte Consiliu de Administratie,
Director general, Contabil sef,
Ec. Violeta Naum

BUGETUL DE VENITURI SI CHELTUIELI PENTRU ANUL 2018

SC METEX COM SA DEJ
P-ta 16 Februarie nr.3, jud.Cluj
CUI RO 207562

BUGETUL ACTIVITATII GENERALE

pentru exercitiul financiar 2018

-mii lei
INDICATOR  Realiz. Prelim.  TR.I   TR.II  TR.III  TR.IV
2017    2018
I.venituri tot.  967        995     256    238     231     270
1.Ven.expl,       967        995     256    238     231    270
a)ven.vinz.           6          10          2         3         3           2
b)ven.chirii     866        880     216     220    220     224
c) alte venit       95        105        38       15         8       44
2. Venit. fin.
3. Ven. extraord

II.chelt.tot.        919      983       252      236   230    265
1. Chelt.expl.      919     983       252      236   230   265
din care:
a) chelt.mat.        11        11           2          3         3         3

b) externe
cont 605             100      110         35         19      10      46
c) marfuri
cont 607                5             6           1           1         2         2

d)chelt. pers    627      645      161      161     161    162  e)amortizari
cont 681                46        47         11        12        12     12
g) alte chelt.         96      102         26        26        27     24

h) impozite, taxe
cont 635                62        62          15       15       16      16
i) ch.penalit.

cont 658                  9

2. CHELTUIELI FINANCIARE
cont 666
3. CHELTUIELI EXTRAORDINARE
III.PROFIT               2          12           3        2         1         6

IV. FOND REZERVA
V. IMPOZIT PROFIT
cont 691
VI.PROFIT NET      2         12            3      2          1         6

 

Ec. Violeta Naum

PLANUL DE INVESTITII PENTRU ANUL 2018

PLANUL DE INVESTITII AL SC METEX COM SA DEJ PENTRU ANUL 2018

1.usa acces spatiu Vo1                                   3.500 lei

2.bransament  si instalatie gaz spatiu Vo1                                                                                                      5.500 lei

3.instalatie si centrala termica spatiu V01

12.000 lei

TOTAL                                                                21.000 lei

 

Presedinte Consiliu de Administratie,

Naum Violeta

AGEA martie 2018

NUMAR TOTAL DE ACTIUNI 95.643

PROCURA SPECIALA

nr.______din data de ______2018

Subsemnatul ____________________,detinator al unui nr.de ________actiuni emise de S.C.METEX COM S.A. DEJ,actiuni care imi confera dreptul la ______voturi in adunarea generala,numesc prin prezenta pe __________ ______________posesor al B.I./C.I.seria_____nr.________,ca reprezentant al meu in adunarea generala extraordinara a actionarilor SC.METEX COM SA,ce va avea loc in data de 30 martie 2018,ora 10 la Complexul comercial Modern din Dej,P-ta 16 Februarie,nr.3,judetul Cluj sau la data tinerii celei de-a doua adunari in cazul in care cea dintai nu s-ar putea tine,sa exercite dreptul de vot aferent detinerilor mele inregistrate in registrul actionarilor pentru punctele cuprinse pe ordinea de zi,dupa cum urmeaza:

1.Aprobarea retragerii de la tranzactionare a actiunilor societatii,cu respectarea drepturilor actionarilor de a se retrage din societate,in conformitate cu prevederile regulamentului ASF nr.2/2017

pentru_______impotriva_______abtineri_______

2.Aprobarea tranzactionarii in continuare a actiunilor societatii in cadrul sistemului alternativ de tranzactionare administarat de BVB

pentru_______impotriva_______abtineri______

3.Tranzactionarea actiunilor societatii in cadrul unui alt sistem alternativ de trenzactionare aprobatpotrivit legii nr.297/2004 cu modificarile si completarile ulterioare si a regulamentelor emise in aplicarea acesteia,_

4.Aprobarea datei de 17.04.2018 ca data de inregistrare si a datei de 16.04.2018 ca ex-date.

pentru_______impotriva_______abtineri_______

Numele si prenumele detinatorului de actiuni_____________________

Semnatura _____________________

BULETIN DE VOT

pentru A.G.E.A. a SC.METEX COM S.A.

din data de 30.03.2018

Nr.actiuni_______ reprezentand_____% din capitalul social

ORDINEA DE ZI

1.Aprobarea retragerii de la tranzactionare a actiunilor societatii,cu respectarea drepturilor actionarilor de a se retrage din societate,in conformitate cu prevederile regulamentului ASF nr.2/2017

pentru_______impotriva_______abtineri_______

2.Aprobarea tranzactionarii in continuare a actiunilor societatii in cadrul sistemului alternativ de tranzactionare administarat de BVB

pentru_______impotriva_______abtineri______

3.Tranzactionarea actiunilor societatii in cadrul unui alt sistem alternativ de trenzactionare aprobatpotrivit legii nr.297/2004 cu modificarile si completarile ulterioare si a regulamentelor emise in aplicarea acesteia,_

4.Aprobarea datei de 17.04.2018 ca data de inregistrare si a datei de 16.04.2018 ca ex-date.

pentru_______impotriva_______abtineri_______

Numele si prenumele detinatorului de actiuni_____________________

Semnatura _____________________

BULETIN DE VOT

pentru A.G.E.A. a SC.METEX COM S.A.

din data de 30.03.2018

Nr.actiuni_______ reprezentand_____% din capitalul social

ORDINEA DE ZI